استقبال چین از گفت‌وگوی آمریکا و کره شمالی

ونگ یی وزیر خارجه چین از آمریکا و کره شمالی خواست قبل از آن که دیر شود، با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

خبرگزاری فارس: وزیر خارجه چین از گفت‌وگو میان آمریکا و کره شمالی برای حل بحران اتمی شبه جزیره کره استقبال و همچنین به آمریکا برای رقابت‌های اقتصادی هشدار داد.

 ونگ یی وزیر خارجه چین از آمریکا و کره شمالی خواست قبل از آن که دیر شود، با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

به نوشته سایت شبکه خبری آسیا، ونگ یی خواست آمریکا و کره شمالی هرچه زودتر گفت‌وگو کنند و تاکید کرد خلوص نیت همه طرفین برای حل بحران اتمی به بوته آزمایش گذاشته خواهد شد.

ونگ گفت: مسئله شبه جزیره کره در نهایت قدمی در مسیر درست برای مسئله شبه جزیره کره برداشته شد. وی افزود «ما از همه طرفین بویژه آمریکا و کره شمالی می‌خواهیم پیش از آنکه دیر شود وارد مذاکره شوند».

ونگ در بخش دیگری از سخنانش درباره روسیه گفت که پکن اعتماد زیادی به روابط با روسیه دارد و همواره فضا برای بهتر کردن روابط دو کشور وجود داشته است.

وزیر خارجه چین همچنین به آمریکا هشدار داد، اگر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا جنگ تجاری به راه بیاندازد، چین پاسخ مناسب خواهد داد. وی همچنین افزود، چین و آمریکا نباید رقیب باشند هر دو طرف باید متحد بوده و هیچ جایگزینی نباید برای سیاست گفت‌وگو و همکاری وجود داشته باشد.

وی در ادامه به مسئله تایوان اشاره کرد و گفت: حل بن‌بست این تنگه به پایبندی به اصل "چین واحد" بستگی دارد. یی گفت: مقامات تایوان در‌ها را بسته‌اند و باید آن را باز کرده و به اجماع سال ۱۹۹۲ بازگردند.
مشاهده ی این خبر در فردا پنجشنبه 17 اسف 1396 - 07:12:48

نظرات

captcha