25 کشته و 455 بازداشتی در آشوب‌های اخیر/ گزارشی از تاثیر رادیو اکتیو در فوت مرحوم هاشمی نداشتیم

سخنگوی قوه قضاییه گفت: در حال حاضر 55 نفر از اغتشاشگران در تهران و 455 نفر دیگر نیز در کل کشور در بازداشت به سر می‌برند.

یکصد و بیست و سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه آغاز شدبه گزارش خبرنگار حوزه حقوقی- قضایی گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه در یکصد و بیست و سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که امروز(یکشنبه) برگزار شد، اظهار کرد: در چنین روزهایی بود که پهلوی دوم از کشور فرار کرد و هنوز صدای انقلابی مردم(دیو چو بیرون رود فرشته در آید) در گوشمان هست.

وی افزود: در چند هفته اخیر حمایت آمریکا از اغتشاشگران را شاهد بودیم که سعی در به هم ریختن اوضاع داخلی کشور داشتند و تصور می‌کردند می‌توانند از موج اعتراضات مردم استفاده کنند و عواملی را عجیر کردند تا باعث ناامنی شوند و عده‌ای هم کشته شوند که این حوادث کینه توزی آمریکا را نشان داد و مشخص شد که این کشورها از هر امکاناتی برای ضربه زدن به نظام استفاده می‌کنند که یکی از این ابزارها فضای مجازی بود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: مردم هوشیاری خود را نشان دادند و حرکت خود را از اغتشاشگران جدا کردند و با حضور در راهپیمایی‌ها نشان دادند که همراه و پشت نظام هستند و انزجار خود را از آمریکا نمایان کردند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح کرد: آمریکا اوج بی‌حیایی‌های خود را در چند روز اخیر نشان داد و تعدادی از مسئولان کشور را از جمله رئیس قوه قضاییه را تحریم کرد، اما نمی‌داند که مردم کشور ما آنقدر از آمریکا متنفر هستند و اگر شخصی از طرف آمریکا تحریم شود، این مسئله را یک نقطه عطف در پرونده خود می‌داند و حتی خوشحال هم می‌شود.

وی افزود: در اغتشاشات اخیر نقش دشمن روشن شد و نیروهای امنیتی به دنبال عوامل هستند و افرادی که آگاهانه با دشمن همکاری می‌کردند مجازات می‌شوند، اما افرادی با دشمن همکاری نداشتند، از همان روز اول به نیروهای امنیتی تذکر داده شد که با این افراد کاری نداشته باشند زیرا این افراد کسی را زخمی نکردند و پرچمی آتش نزدند و به جایی خسارت وارد نکردند و اگر هم در جریان اعترضات دستگیر شدند، به زندان نروند و برای آن‌ها سابقه کیفری ثبت نشود.

سخنگوی قوه قضاییه گفت:به نیروهای امنیتی، انتظامی و دادستان‌ها تاکید شد که افراد دستگیر شده سریع پالایش شوند و جوان‌ها و افراد بی‌گناه قبل از معرفی به دادسرا آزاد شوند که در دو مرحله تعداد کثیری آزاد شدند، اما تعدادی از افراد بودند که با اعلام وزارت اطلاعات به عنوان لیدر اغتشاشات دستگیر شدند که برای 622 نفر در کل کشور قرار بازداشت موقت صادر شد که از این تعداد هم افرادی آزاد شدند و تا امروز ظهر در تهران فقط 55 نفر بازداشت هستند و در کل کشور تا دیروز 455 نفر بازداشت بودند.

2 نفر از دستگیرشدگان که معتاد بودند، در تهران و اراک خودکشی کردند

وی گفت: یک نفر از بازداشت شدگان در کلانتری اراک خودکشی کرد که معتاد بود و مقداری مواد به همراه داشت و برای او پرونده تشکیل شده است. فردی هم در روزهای اغتشاشات تهران دستگیر شد و در زندان اوین خودکشی کرد که معتاد و سابقه دار بود و 21 سال سن داشت و دانشجو هم نبود و برای این فرد هم پرونده تشکیل شده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت:به جز این دو مورد دیگر هیچ شخصی خودکشی نکرده است و در این اغتشاشات تعداد 25 نفر از مردم در خیابان‌ها در کل کشور کشته شدند که این افراد با تیر نیروهای نظامی کشته نشده‌اند و از پشت سر تیر خورده‌اند و موارد مشکوک است و برای هر یک از فوتی‌ها یک پرونده تشکیل شده است، البته دو نفر از این کشته‌ها مربوط به سقوط ماشین آتش نشانی به روی خودروی یک پدر و پسر است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای افزود: به دادستان ها تاکید شده است که افراد بی گناه سریع آزاد شوند، اما اگر فردی کسی را کشته باشد حتما مجازات می شود و اگر دانشجویی هم در اغتشاشات دستگیر شده باشد و گناهکار باشد مجازات می شود. پس بهتر است فضاسازی نشود و اگر فردی دانشجو و به هر دلیلی مجرم باشد و بازداشت شده باشد مجازات می شود، اما تمهیداتی فراهم شده که دانشجویان بازداشتی بتوانند در امتحانات خود شرکت کنند.

وی گفت: در بین بازداشتی‌ها هیچ خارجی وجود ندارد و فقط یک فرد دو تابعیتی بازداشت شده است و مشخص شد که در اغتشاشات با دوربین خود مشغول فیلمبرداری بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که برخی از مسئولان کشور اعتراضات را به مسائل اقتصادی نسبت می‌دهند، اما رئیس جمهور اعتراضات را غیر از مسائل اقتصادی می‌داند، گفت: در هفته‌های اخیر اعتراضاتی در جلوی مجلس، قوه قضاییه برگزار شد و محوریت این اعتراضات بیشتر بر روی مسائل اقتصادی به ویژه موسسات مالی بود، اما مردم می‌توانند نسبت به مسائل غیر اقتصادی هم اعتراض کنند، اما باید در چهار چوب قانون باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا تاکنون پرونده‌ای مبنی بر تاثیر مواد رادیواکتیو در فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در قوه قضاییه تشکیل شده است یا خیر؟، گفت: خیر در این خصوص گزارشی به قوه قضاییه نرسیده است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: افرادی که خارج از کشور در اغتشاشات اخیر به عنوان لیدر کار می‌کردند و به اعتراضات دامن می‌زدند با کمک پلیس اینترپل شناسایی شدند و برای آن‌ها پرونده تشکیل شده است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای افزود: اتهام افرادی که در اغتشاشات اخیر دستگیر شده اند، اخلال در امنیت عمومی است و به همه افراد بازداشتی تفهیم اتهام شده است.

وی در پاسخ به این سوال که در زمان فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی فیلمی منتشر شده که مربوط به آرشیو صدا و سیما بود و این فیلم در شبکه های خارج از کشور نیز منتشر شده است، آیا پرونده ای برای خروج فیلم ها از آرشیو صدا و سیما تشکیل می شود؟، گفت: فیلم‌هایی از جلسات مجلس، شورای نگهبان و خبرگان ضبط می‌شود، اما انتشار این فیلم‌ها حاکی از این نیست که حتما از آرشیو صدا و سیما بیرون آمده باشند و اگر فیملی هم منشتر شود، حتما پیگیری می شود اما در این مورد اخیر هیچ گزارشی ارسال نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در اغتشاشات اخیر ردپای دولت اخیر مطرح شده، آیا پرونده‌ای در این مورد تشکیل شده است یا خیر؟، گفت: جریانی که ایجاد شده هنوز تمام نشده است و تحقیقات با استفاده از اسناد و مدارک انجام می شود و تحقیقات با بازجویی از افراد دستگیر شده، تکمیل می شود. همیشه در این جریان ها احتمالاتی مطرح می شود که باید حتما تحقیق شود تا ببینیم در نهایت چه چیزی به اثبات می رسد. گاهی دشمن با تابلوی گروه خاصی وارد میدان می شود، اما در حال حاضر بنده هیچ احتمالی را نه رد و نه تایید می‌کنیم و باید ببینیم تحقیقات به کجا می رسد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای در رابطه با آخرین وضعیت خاوری و بازگشت او، گفت: کارهای زیادی برای دستگیری و استرداد خاوری با کمک پلیس اینترپل انجام شده و از طریق کانال های مختلف برای تعقیب خاوری کارهای زیادی انجام شده است که فعلا نتیجه ای نداشته و هنوز از طرف خاوری به حکم دادگاه اعتراضی نشده و چون خاوری در خارج از کشور است، 2 ماه فرصت اعتراض به حکم را دارد.

در حال تکمیل...

نظرات

captcha