رئيس سازمان سينمايي در گفت و گو با خبرگزاري ايرنا: لوكيشين بين المللي فيلم راهي براي آشنايي تماشاگران غير ايراني است

رئيس سازمان سينمايي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: انتخاب لوكيشن هاي بين المللي در فيلم هاي ايراني راهي براي آشنا شدن تماشاگران غير ايراني و معرفي سينماي ايران است.

محمد مهدی حیدریان روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: بطور یقین با تمام ظرفیت و جدیت این عرصه را که از رویکردهای اصلی ما است تقویت خواهیم کرد.
وی اظهارداشت: هم اکنون گروه های مختلفی از جمهوری اسلامی ایران در کشور ارمنستان حضور دارند تا از فضاهای آنجا برای تولید فیلم های خودشان یا بخشی از آنها استفاده کنند. این عمل در پی همین هدف سازمان سینمایی برای حضورهرچه بیشتر و مستمر در عرصه های بین المللی است.
رئیس سازمان سینمایی حضور موثر و بیشتر سینماگران ایرانی در فضای مردمی سینمای دنیا را از اولویت ها و رویکردهای این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: امضای تفاهمنامه ها و قرارداد همکاری با دیگر کشورها نیز در راستای همین سیاست دنبال می شود.
حیدریان گفت: این مهم طی سالهای گذشته تاکنون شتاب بیشتری گرفته و با جدیت و تاکید سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رشد صعودی به خود گرفته است. 

** تاکید بر حضور تجاری تولیدات سینماگران ایران در بازارهای جهانی
معاون سینمایی، سمعی و بصری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در کنار حفظ جایگاه خود در عرصه های رقابتی و جشنواره های بین المللی، تلاش می کنیم که با افزایش زمینه های لازم برای حضور تجاری سینماگران امکان تولید بیشتر آثار به همراه ایجاد بازارهای جدی تر جهانی را فراهم کنیم.
حیدریان به دیدار روز سه شنبه هفته جاری وزرای فرهنگ ایران و ارمنستان اشاره کرد و اظهار داشت: این دیدار در ادامه سفر مدیر عامل بنیاد فارابی و امضای توافقنامه در حوزه فعالیت های مشترک سینمایی و دیگر تفاهم نامه های دو کشور در عرصه های فرهنگی و هنری و رسانه ای صورت گرفته است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: دیدار هیات سینمایی ایران با طرف ارمنستانی در ایروان در واقع تضمینی بر دیدار و امضای تفاهم نامه های قبلی بوده که امروز در سطح وزرا انجام شد. از آنجا که بسیاری از پخش کننده ها و صاحبان سینما در در جمهوری های شمال ارمنستان ، ارمنی هستند می شود از آنها برای ایجاد بازار فیلم های سینمایی که یکی از سیاستهای جدید این دوره سازمان سینمایی و وزارت ارشاد است استفاده بهینه ببریم.
رئیس سازمان سینمایی کشور در بخش دیگری از سخنان خود همچنین به ساخت فیلم مشترک با نام 'یوا' نخستین تجربه مشترک هنرمندان ایران با ارمنستان که منجر به برگزیده شدن این تولید مشترک به عنوان نماینده آن کشور در اسکار شد اشاره کرد و اظهار داشت: این مهم حکایت از این دارد که ارمنستان تلاش دارد از ظرفیت و تجربیات سینمای ایران برای حضور در عرصه های بین المللی استفاده کند از این رو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از این موقعیت استفاده کرده و استقبال می کنیم.

** همکاری سینمایی ایران و ارمنستان در یک نگاه
به گزارش ایرنا، سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و آرمن امیریان وزیر فرهنگ ارمنستان روز سه شنبه در تهران ساختمان وزارت ارشاد دیدار و پیرامون توسعه روابط فرهنگی، هنری و رسانه ای مذاکره و بر عملیاتی و اجرایی شدن مفاد توافقنامه و تفاهم نامه های منعقد فیمابین تاکید کردند.
بنیاد سینمایی فارابی ایران و مرکز ملی سینمای ارمنستان اوایل مهرماه سال جاری به منظور تسهیلات و تولید مشترک پروژه های سینمایی، توافقنامه همکاری امضا کردند.
اکران فیلم‌های دو کشور در سینماهای طرفین، تبادل فیلمنامه برای بررسی و انتخاب با هدف تولید مشترک، برنامه‌ریزی برای افزایش تولید مشترک در حوزه‌های مورد توافق و ورود به حوزه تولید و سرمایه‌گذاری پس از تصویب جزییات توسط طرفین، همکاری در جشنواره‌ فیلم کودک و نوجوان به ویژه در تامین فیلمهای کودک و ارائه پیشنهاد برای حضور مهمانان به ویژه داوران کودک و نوجوان، همکاری در جشنواره‌های فیلم اصلی سینمایی و بازارهای فیلم دو کشور به ویژه در ارائه فیلم‌های مناسب به هیات انتخاب مورد توافق قرار گرفت. 
معرفی شرکت‌های تولید کننده تجهیزات و خدمات پسا تولید و لابراتواری در ایران توسط بنیاد سینمایی فارابی برای همکاری و بهره برداری طرف ارمنستانی از امکانات موجود، عرضه محصولات سینمایی دو کشور در شبکه‌های نمایش خانگی، اینترنتی ، تعهد طرفین به رعایت کامل حقوق آثار سینمایی و دیگر محصولات فرهنگی دو کشور و همکاری تکنیکی و فنی در حوزه تکنولوژی های نوین در سینما از دیگر موارد توافق بود.
پس از سفر سال گذشته حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایروان و مذاکره با سرژ سرکیسیان رئیس جمهوری ارمنستان، مذاکرات اعضای هیات عالی همراه با همتایان و سپس رفت و آمدهای متقابل هیات های مختلف، برنامه ها و زمینه های فراوانی برای توسعه همکاری های دو کشور به ویژه در عرصه فرهنگی و هنری فراهم شده که سفر اخیر وزیر فرهنگ ارمنستان درراستای همین امر انجام شده است.
ارمنستان با حدود 30 هزار کیلومتر مربع مساحت و سه میلیون نفر جمعیت در منطقه قفقاز که پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 استقلال یافت، با ترکیه، گرجستان، جمهوری آذربایجان و ایران هم مرز است.   

نظرات

captcha