محمد مهدي حيدريان معاون وزير و رئيس سازمان سينمايي: مردم دنيا با ديدن آثار فيلمسازان ايران طعم شيرين تمدن ايراني را چشيدند

«محمد مهدي حيدريان» معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و رئيس سازمان سينمايي گفت: مردم دنيا با ديدن آثار فيلمسازان ايران، طعم شيرين تمدن ايراني را چشيدند و داوران آنجا با آراي‌شان گواهي دادند كه فيلمسازان ايران، تكنيك و تكنولوژي را خوب مي‌شناسند.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی و سمعی، بصری «محمد مهدی حیدریان» معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی کشور در مورد برگزاری سی ‌و چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران گفت: با تلاش دوستان فیلمساز و کمکی که مدیران این بخش به آنها می‌کنند به نظرم سال به سال ما شاهد کیفی‌تر شدن فیلم‌های کوتاه در ایران هستیم. جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران محلی برای عرضه این فیلم‌های کوتاه و محلی برای تعامل فیلمسازان کوتاه ایرانی با کارگردانان سایر کشورها است و همچنین فرصتی برای دیدن فیلم‌های سایر هنرمندان اقصی نقاط جهان است. 
نشان دادن آثار ایرانی به میهمان‌های خارجی تعامل جدی بین فیلمسازان حرفه‌ای ما در عرصه و قالب فیلم کوتاه را رقم زده و این موقعیت مغتنمی است. استقبال تقریباً سه برابر فیلم‌هایی که توسط فیلمسازان ایرانی ساخته می‌شوند؛ توسط فیلسمازان خارجی به جشنواره ارائه شده است. و این نشان دهنده این است که جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، توسط فیلمسازان کوتاه جهان شناسایی شده است و به عنوان جایی که می‌تواند یک تعامل رو به جلو و پیش برنده داشته باشد. 

وی همچنین گفت: مدیران جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تمام تلاششان این است که این جایگاه را در مرحله اول ارتقاء و در مرحله دوم آن را در طول سال استمرار ببخشند؛ یعنی ما در یک هفته زمانی جشنواره خلاصه نشیوم و این تعامل و دادوستد مفهومی بتواند با زبان تصویر استمرار داشته باشد تا همه فیلمسازان به هم کمک بکنند و یک هم‌افزایی بتوانیم برای یافتن مناسب ترین زبان بیان تصویری فرهنگ های‌مان ایجاد بکنیم و این فرهنگ‌ها با این زبان، که زبان مؤثر، نافذ و با سطح پوشش وسیعی است می‌تواند دنیا را زیباتر نشان بدهد همانطوری که هست. یعنی یک دنیای رنگارنگ، متنوع و یک دنیایی که از هر گوشه آن می‌توان چیزی را آموخت. 

رئیس سازمان سینمایی کشور در مورد حضور و افتخارات آثار ارزشمند سینمای ایران در سطح جهان گفت: خیلی علاقمندم که دو مطلب را در اینجا با فیلمسازان و مردم دنیا مطرح کنم؛ فیلمسازان ایران تجربیات زیبایی‌شناختی برگرفته از فرهنگ و تمدن ایران دارند که هرگاه در جشنواره‌ها آثارشان را عرضه کرده‌اند با استقبال مردم و داوران آنجا مواجه شده است. مردم آن کشورها آن طعم شیرین تمدن ایرانی را چشیدند و داوران آنجا با آرای‌شان گواهی دادند که فیلمسازان ایران در هر قالبی که کار کردند تکنیک و تکنولوژی را خوب می‌شناسند. تعامل با این فیلمسازان می‌تواند این هم‌افزایی را برایشان داشته باشد در عین اینکه این فرصت را به ما هم می‌دهد که از تجربیات آنها استفاده بکنیم. 

«محمد مهدی حیدریان» معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان این گفت‌وگو تأکید کرد: به مردم دنیا هم که این فرصت را ندارند که در جشنواره‌ها آثار سینماگران ایرانی را مشاهده کنند و شاهد این درخشش و این تجربه بیانی از فرهنگ و تمدن ایران باشند؛ توصیه می‌کنم که تلاش کنند این آثار ارزشمند سینمای ایران را به دست بیاورند و خودشان آن را ببینند و شاهد آن باشند و این تنوع را در عین ثابت بودن زیبایی در همه آثار، یک تجربه حسی مشترک با فیلمسازان ایرانی پیدا بکنند.

نظرات

captcha